Balustrady spotykamy wszędzie – w budynkach mieszkalnych, komercyjnych, zakładach pracy. W wersji pełnej lub ażurowej, tworzą zabezpieczenie danego miejsca, jednocześnie będąc jego elementem wykończeniowym. Mają olbrzymi wpływ na wygląd schodów lub tarasu oraz ich bezpieczne użytkowanie na co dzień. W tym artykule prezentujemy najważniejsze informacje praktyczne na temat balustrad – omawiamy ich rodzaje, ogólne i specyficzne zastosowania oraz podpowiadamy kiedy i dlaczego balustrady są niezbędnym elementem wykończeniowym.
ABC najważniejszych informacji na temat balustrad
Balustrady zapewniają bezpieczeństwo osobom, które znajdują się na balkonie, tarasie, werandzie lub w innym, częściowo nieosłoniętym miejscu. Spotkać je można także w konstrukcji schodów, dachów, a nawet przestrzeni ogrodowych i ścieżek. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury (z dnia: 12.04.2002r.) balustrada powinna zostać zamocowana w przypadku schodów i podjazdów, których wysokość przekracza 0,5m. Jeśli szerokość schodów wynosi więcej niż 4 m., wówczas powinny posiadać dodatkową warstwę balustrady.
Prawo budowlane określa także, że balustrada powinna mieć przynajmniej 0,9 m. wysokości w przypadku budynków jednorodzinnych oraz 1,1 m. w przypadku budynków wielorodzinnych. Niemal wszyscy producenci przestrzegają ustalonych przepisów prawnych i sprzedają wyłącznie balustrady o unormowanym rozmiarze.
Rodzaje dostępnych balustrad
Do najczęściej stosowanych należą balustrady wykonane z betonu, drewna, stali lub szkła. Balustrady betonowe są stosowane przede wszystkim w blokach mieszkalnych lub architekturze betonowej. Konieczne jest ich wyposażenie w odprowadzenie wody opadowej. Minusem tego rozwiązania jest zaciemnienie ogrodzonej przestrzeni.
Balustrady drewniane są stosowane w konstrukcjach o estetycznym wykończeniu, budynkach komercyjnych, a także w przestrzeni ogrodowej. Świetnie wpływają na wizualny obiór danego budynku, dodając mu nieco rustykalnego charakteru.
Balustrady stalowe są stosowane z uwagi na ich dużą odporność na niszczący wpływ wilgoci oraz wytrzymałość na obciążenia. Świetnie pasują do nowoczesnej architektury, jak również do budynków odrestaurowanych i modernizowanych. Mogą mieć prostą, minimalistyczną formę jak również zostać wykończone z estetycznymi zdobieniami.
Balustrady szklane do również rozwiązanie dedykowane do nowoczesnej architektury. Najczęściej mają formę stalowych ram, pomiędzy którymi znalazły się warstwy szkła hartowanego. Są to balustrady wysoce wytrzymałe, całkowicie prześwitujące oraz estetyczne. Dobrze wpływają nie tylko wygląd danego budynku, ale również jego wartość.
Ponieważ balustrada jest inwestycją na lata, jej wybór powinien być przemyślany pod kątem funkcji praktycznych jak i estetyki całego budynku. Warto wybrać taki rodzaj balustrady, który będzie skutecznym zabezpieczeniem danej przestrzeni, jak również trwałym elementem konstrukcji, podnoszącym jej walory wizualne.
Najnowsze komentarze